Eșalonul trei priește Șelimbărului care a debutat cu victorie vineri după masa în fața Unirii Alba Iulia. Sibienii au dominat jocul și au marcat ambele goluri în prima repriză.

La Cisnădie, Viitorul a început mai timid jocul dar treptat a recuperat posesia. Neacșa a fost omul de gol al șelimbărenilor, ”dubla” sa dovedindu-se decisivă la final. La prima fază importantă la poarta Unirii, în min. 16, Neacșa n-a iertat greșeala apărătorilor oaspeți care l-au lăsat singur spre poarta lui pe care l-a executat cu un șut la colțul lung. În minutul 36, același Neacșa a punctat pentru 2-0 cu un șut puternic din poziție perpendiculară pe spațiul porții.

Golul de onoare al uniriștilor a venit în minutul 40 și i-a aparținut lui Giurgiu care a împins mingea în poartă din 2 metri după o serie de gafe în defensiva șelimbăreană.

În runda a doua, Viitorul Șelimbăr va juca în deplasare cu SCM Zalău.

Alte rezultate în seria a V-a a Ligii a III-a, etapa I:

Viitorul Șelimbăr – FC Unirea Alba Iulia 2-1. Stadion: ”Textila” Cisnădie. Spectatori: 700. Timp: caniculă. Arbitri: Vlad Imoan (Florești, Cluj), Radu Pascu (Satu Mare), Bogdan Gireada (Oradea). Observatori: Sorin Ciotlaus (Deva) și Constantin Semean (Târgu Jiu).