2-2 s-a încheiat jocul de ieri dintre Viitorul Șelimbăr și Industria Galda de Jos după un meci în care sibienii au fost conduși de două ori și au ratat un penalty în prelungiri. Viitorul nu a mai câștigat de 6 etape. A fost meciul de debut pe banca ”albaștrilor” a lui Florin Maxim, tânărul antrenor instalat cu o zi înaintea partidei cu Galda.

Penultima clasată în seria a V-a a Ligii a III-a i-a pus serioase probleme Șelimbărului pe stadionul Textila. Oaspeții au deschis scorul rapid în minutul 10 dar Neacșa a egalat pentru Viitorul în ultimul minut al primei reprize.

Portarul Suciu – one man show la Cisnădie

În partea secundă a ieșit la rampă portarul Galdei, Cătălin Suciu. Mai întâi, Suciu a transformat un penalty în minutul 73 prin care și-a readus formația în avantaj. Neacșa a restabilit egalitatea în minutul 83 tot din penalty pentru ca finalul să devină incandescent. Șelimbărenii au primit penalty în minutul 90+5, decizie contestată intens de oaspeți, dar același Suciu a parat lovitura.

Ambele echipe au avut pe final un eliminat, Curtean de la sibieni, pentru lovirea lui Hăprian și Haiduc de la formația din Alba pentru proteste la adresa arbitrului, după fluierul final.

Sâmbătă, la Oradea

Urmează un meci foarte greu pentru sibieni, sâmbătă, în județul Bihor. Viitorul Șelimbăr înfruntă Luceafărul Oradea, ocupantă a locului secund, cu doar un punct mai puțin decât liderul Comuna Recea. Partida va începe la ora 14:00.

Viitorul: Matenciuc – An. Stanciu, Vișa, Natea, D. Groza, An. Câmpean, Curtean, Tegbo, Neacșa, Cîrstean, Tineiu. Rezerve: Băilă, Hodea, Giura, Doda, Cîrloanță, R. Moga, Ban. Antrenor: Florin Maxim.

Industria: Căt. Suciu – Gergely, Haiduc, Frențiu, Puha – G. Goronea, Cunțan, D. Lupșan, P. Muntean (55, Al. Costea) – S. Mureșan (74, Ad. Hăprian), Cioară (62, Baghiu). Rezerve: Lepădat, V. Truță, Petruse, Adam. Antrenor: Paul Ciucă.