DSC_2376Liderul seriei I a Ligii a V-a, Vulturul Poplaca a câștigat duminică derby-ul etapei, scor 6-1, în fața ocupantei poziției a II-a, Spicul Șeica Mare. ”Vulturii” au acum un avans de 3 puncte în fruntea clasamentul dar și un meci mai puțin disputat față de urmăritoarea sa.

Zi frumoasă pentru fotbal duminică, la Poplaca. În fața a aproximativ 100 de spectatori, Vulturul a obținut o victorie categorică, rezultat ce confirmă poziția de lider pe care Poplaca o deținea și înaintea partidei.

clasament seria I, 12Scorul s-a menținut echilibrat doar în prima treime a întâlnirii. După ce gazdele au deschis scorul, Baba a egalat pentru Spicul în minutul 33 dar până la pauză s-a intrat cu avantaj tot pentru ”vulturi”, 2-1. În al doilea mitan s-au mai marcat alte 4 goluri, toate în poarta celui mai nou jucător al Spicului, portarul Alex Paștiu, venit de la Bucegi Veștem. Pentru Poplaca au marcat: Surdu (x 2), Baca, Rusu, Bebe, Herciu.

În următoarea etapă, Poplaca se va deplasa la Slimnic pentru meciul cu Cetate în timp ce Spicul Șeica Mare va sta.

Vulturul Poplaca: Cîndea – Țînț, Rusu, Pătroi, N. Vlad, Cerciu, Boar, Surdu, Popa, Baca, Mâțu.
Rezerve: Răzvan, Oprișiu, Bebe, Lazăr.
Antrenor: Simion Froman

Spicul Șicul Mare: A. Paștiu – Baba, Preda, Presecan, Neagoe, Ciora, I. Mihu, Getner, Morar, Vlaic, Șoroștinean.
Rezerve: R. Mihai, A. Mihu, Filip.
Antrenor: Neluțu Moga

În celelalte meciuri ale etapei, Leii Șura Mare au învins Cetate Slimnic, scor 6-3, Cibinul Cristian – Cindrelul Gura Râului 1-2, Silvatex Orlat – Gloria Loamneș 2-1.