Școala de Fotbal Ion Gheorghe Sibiu a primit azi vizita echipei Păltiniș Rășinari pe stadionul Compa într-un meci din Campionatul Județean sub 19 ani. Sibienii au condus cu 2-0 dar s-au văzut învinși la final.

Echipa pregătită de fostul mare fotbalist al Stelei, Ion Gheorghe, a deschis scorul în minutul 17 în urma unui autogol al rășinărenilor, mingea centrată din lovitură liberă fiind respinsă în proprie poartă. Gazdele au punctat pentru 2-0 4 minute mai târziu, prin Mituletu care a fructificat o centrare din corner.

Până la pauză, trupa lui Cristi Cotoară a readus egalitatea pe tabelă prin reușitele lui Claudiu Iliuț și Alexandru Badea în minutele 33 respectiv 39, al doilea finalizând cu șut frumos sub bară. În partea secundă, cele două echipe și-au împărțit marile ocazii, rășinărenii au trimis de două ori alături din poziții foarte bune iar gazdele au irosit două lovituri libere din 16 metri.

Insistența oaspeților a dat roade în minutul 75. O centrare lobată l-a găsit liber în fața porți goale pe Muntean care a îndeplinit o simplă formalitate.

Trebuie precizat că în echipa Școlii de Fotbal Ion Gheorghe aproape toții jucătorii au 14-15 ani.

În clasament, Școala de Fotbal Ion Gheorghe ocupă locul 5 iar Păltiniș Rășinari a depășit Măgura Cisnădie și a urcat pe 3. Campionatul sub 19 ani este dominat de FC Tălmaciu care conduce în clasament cu 4 puncte peste celelalte competitoare.

Școala de Fotbal Ion Gheorghe Sibiu – Păltiniș Rășinari 2-3. Stadion: Compa. Spectatori: 50. Timp: senin. Arbitri: Flavius Căbulea, Ioana Nistor, Andrei Petrecu.