Păltiniș Rășinari a devenit campioană de toamnă în Liga a IV-a după ce a învins sâmbătă Măgura Cisnădie într-o partidă restantă din etapa a zecea cu scorul de 2-0. Pentru formația de pe Valea Ștezii a fost a 13-a victorie din tot atâtea jocuri devansând astfel Viitorul Șelimbăr cu 3 puncte.

Pe o vreme rece și o suprafață de joc grea, cu zone de noroi și zăpadă, cele două echipe au practicat un joc plăcut ochiului, în viteză, cu multe ocazii la cele două porți. Două faze fixe au stat la baza celor două goluri care au decis meciul. Mămăligă a executat o lovitură de colț perfectă pentru Greavu care a deschis astfel scorul în minutul 33. În partea secundă, rășinărenii au dublat avantajul în minutul 54 după o lovitură liberă. Băra a înscris din 6 metri.

Oferta Echipament JomaOferte Joma

Păltiniș Rășinari încheie turul pe locul 1 fără înfrânere în timp ce Măgura Cisnădie va ”ierna” pe locul 3 la distanță de 10 puncte de liderul Ligii a IV-a.