Surpriză în faza a II-a a Cupei României după ce Academia Măgura Cisnădiei a eliminat SR Brașov, echipă ce evoluează în Liga a III-a și care în sezonul trecut a țintit promovarea. Echipa sibiană s-a impus cu 2-0 în fața ”stegarilor”.

Mult mai hotărâtă, trupa de la poalele Măgurii a rezolvat soarta partidei după doar un sfert de oră. Tânărul Andrei Stoia a fost omul începutului de meci scuturând de două ori plasa brașovenilor. Mai întâi, în minutul 7, Stoia, excelent servit de Risti în 6 metri, a culcat doi adversari și a șutat fără speranță pentru Potcoavă. Atacantul, care luna trecută a împlinit 20 de ani, a realizat ”dubla” în minutul 14 cu un lob perfect, fără șanse pentru Potcoavă.

Aproximativ 500 de spectatori au asistat la meciul de pe stadionul Textila în urma căruia Măgura Cisnădie s-a calificat în turul III al Cupei României, o performanță mai puțin întâlnită în ultimii ani pentru o echipă din eșalonul patru județean sibian. La tribuna a II-a au luat loc și aproximativ 50 de fani ai Brașovului.

În turul IV al Cupei, Măgura poate întâlni echipe din Liga a II-a. 11 echipe din acest eșalon alături de alte 13 echipe din Liga 3 plus 30 de echipe calificate din turul II se vor bate pentru un loc în turul IV, ultimul înaintea șaisprezecimilor. Turul III al Cupei se joacă în 28 august.