Liderul Ligii a IV-a a întâlnit ”lanterna roșie” a actualei ediții de campionat într-un meci ce a semănat mai degrabă cu un antrenament. Viitorul a trecut cu 11-0 de ASA Sibiu și a depășit borna de 100 de goluri marcate în acest sezon. E al doilea scor de 11-0 realizat de trupa lui Nelu Luca în acest retur.

Pe stadionul din Șelimbăr, pe care n-au debutat încă lucrările de reabilitare, Viitorul a luat cu asalt poarta… gazdelor (ASA a fost echipa gazdă) încă din start dar primul gol a venit doar în minutul 14 la capătul unei faze simple, Bolta fructificând o pasă în fața porții goale. A majorat scorul Risti în minutul 20 pentru ca tot el să mai marcheze de alte 5 ori în minutele 35, 41, 43, 60 și 63. Bolta a mai semnat un gol în minutul 32 și pe aceeași listă s-au mai înscris Stoia (min. 26), Barbu (min. 39) și Pavel (min. 49).

7 goluri au înscris șelimbărenii între minutele 20 și 43, practic un gol la fiecare 3 minute.

Dacă Șelimbăr a ajuns la cota 101 goluri marcate, de partea cealaltă ASA Sibiu are 143 de goluri primite, de departe cea mai slabă defensivă a seriei.