FC Hermannstadt a debutat cu o victorie in liga a II-a, pe teren propriu contra echipei de la CS Balotesti, scor 3-0 , au marcat Bogdan Rusu(min. 22), Ionut Stoica(min. 47) si  Stefan Blanaru (min. 61). Primul meci din liga a doua a adus toate cele trei puncte echipei sibiene dupa un joc in care au controlat meciul in totalitate, oaspetii avand doar doua suturi pe poarta si un singur corner, acela venind dintr-o pasa gresita la portar. Meciul a fost unul intens la poarta oasptilor, doar portarul Fulga a facut ca si scorul sa nu i-a proportii. Echipa condusa de catre Alexandru Pelici va avea urmatorul meci in deplasare la CS Afumati, sambata 12 august.

(2 – 0)
Ripensia Timisoara 16 – 0 Foresta Suceava (8 – 0)

Stadion: Municipal
Localitatea : Sibiu
Spectatori: aproximativ 2500
Vreme:
calduroasa, 28 grade. Umiditate: 46%. Sanse de ploaie: 0

________________________________________________________________________

Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); Asistenţi: Răzvan Mihai Dobre (Şotânga) şi Gabriel Ion Cătană (Târgovişte). Rezerva: Sergiu Popa (Aiud)

Blanaru

Rezerve: 98.Moldovan H., 32.Straulea, 19.Monea, 20.I.Popa, 6.Pirvulescu, 9.Cirstean, 23.Necsulescu

Suciu

Rezerve: 13.Iordan, 25.Neagu, 18.Ionita, 22.Grigore, 17.Mirescu, 8.Ciubuc, 7. A. Valentin
Antrenor: Cornel Nica

FC Hermannstadt
3
CS Balotesti
0
0'
A inceput meciul. FC Hermannstadt a avut lovitura de incepere
1'
Corner: FC Hermannstadt
4'
Sut inbara transversala a portii oaspetilor a lui Petrescu din interiorul careului
7'
Sut puternic a lui Sabin Lupu de la 25 metri, mingea trece putin peste poarta celor din Balotesti
11'
Petrescu paseasa in careu pentru Dumitriu, acesta fiind blocat in extremis de Fulga
12'
Corner FC Hermannstadt
13'
Pamfile trimite un lob catre poarta oaspetilor, mingea trece putin pe langa buturile adverse
14'
Sabin Lupu ii scoate o minge lui Dalbea la 22 metri , acesta din urma trimitand pe langa buturile echipei adverse
17'
Intra Ionita
20'
Rusu este blocat la 6 metri de portarul Fulga
20'
21'
22'
Goooooooooooollllllll!!! Bogdan Rusu marcheaza primul gol al echipei sibiene in liga a 2-a!!
22'
Sabin Lupu centreaza de pe partea stanga de unde Bogdan Rusu trimite cu capul de la 11 metri in coltul din stanga al portii echipei vizitatoare!!!
30'
Sabin Lupu trimite un sut puternic de la 25 de metri , mingea este retinuta cu siguranta de Fulga
33'
Primul sut pe poarta al oaspetilor, retinut fara probleme de Cabuz
35'
Nica vede cartonasul galben dupa o tinere de tricou a lui Dalbea
37'
O faza copiata la indigo ca cea in care s-a marcat , centrarea fii d de aceasta data de Pamfile dar la primire de aceasta data a fost Blanaru care a trimis cu capul putin pe langa stalpul portii adverse
45'
Pauza pe Municipal!FC Hermannstadt a avut o repriza foarte buna, cu multe ocazii la poarta adversa!
46'
A inceput repriza secunda
47'
47'
Goooooooooooollllllll! Stoica duce scorul la 2-0!
47'
Ionut Stoica inscrie cu capul de la aprox. 8 metri din pozitie centrala, dupa centrarea din corner de pe partea stanga!
49'
Blanaru trimite un sut puternic de la 17 metri, mingea trecand putin peste transversala portii lui Fulga!
56'
Corner FC Hermannstadt!
58'
Cartonas galben pentru un jucator al oaspetilor dupa un fault asupra lui Petrescu
61'
Gooooolllll FC Hermannstadt!! Blanaru marcheaza pentru 3-0!!!!
61'
Blanaru duce scorul la 3-0 , dupa o incursiune pe partea stanga trimite un sut la coltul lung , fara speranta pentru Fulga!