FC Hermannstadt a pierdut partida din etapa cu numarul 25 din Liga 1, dispută ce a avut loc în fieful celor de la FC Botoșani.

FC Hermanstadt a început mai bine partida de la Botoșani și a avut prima oportunitate de a marca în minutul 9 prin Debeljuh. În minutul 15, Dumitriu trece și el pe lângă deschiderea scorului, când șutul expediat de la 16 metri ocolește de puțin poarta moldovenilor.

Avea totuși să fie 0-1 pe tabelă în minutul 29, când Debeljuh, cel mai in forma atacant a lui Miriuță, a înscris după o centrare excelentă venită din partea lui Bușu, fotbalist aflat la al șaselea assist.

În minutul 34 Ofosu a restabilit egalitatea după ce l-a driblat pe Luchin în careu și l-a învins pe Cristiano, stabilind astfel și scorul pauzei.

În minutul 81, gazdele dau lovitura prin Dugandzic, fotbalistul lui Croitoru profită de naivitatea defensivei sibiene și înscrie după mai multe bâlbâieli în careu.

Sibienii au plătit tribun lipsei de omogenitate la Sibiu, dar și lipsei de concentrare la finalizare, fotbaliștii lui Miriuță având câteva ocazii importante în partida cu FC Botoșani, una dintre formațiile aspirante la play-off.