33Gaz Metan Mediaș a pierdut din nou în fața Chindiei Târgoviște, de data aceasta în deplasare, cu scorul de 1-0. Golul formației gazdă a fost marcat de Honciu, din penalty, în minutul 34.

Este a doua înfrângere consecutivă pentru gaziști, care încep să își vadă pus în pericol obiectivul stagional, promovarea în Liga 1. În urma acestei înfrângeri echipa lui Cristi Pustai, rămâne la cota 31 în ceea ce privește numărul punctelor și cade pe poziția a treia a clasamentului, la un singur punct de UTA, ocupanta primului loc și la egalitate cu ocupanta locului doi, Chindia Târgoviște.

Deși la capitolul posesie, Gazul a stat mai bine, ocaziile în prima repriză au aparținut formației din Târgoviște, care au ratat prin Cherchez și Honciu. În minutul 34, Honciu a reușit să marcheze unicul gol al partidei dintr-un penalty obținut de Cherchez în urma unui fault comis de Cazan.

În repriza a doua ocaziile cele două formații și-au împărțit perioadele de dominație, fiecare având șansa de marca. Gazul a ratat șansa de a egala prin Gavra care a trecut în trei rânduri pe lângă gol în minutele 64, 72 și 73, în timp ce târgoviștenii au ratat șanse de a se desprinde pe tabela de marcaj prin Neguț și Grigore.

Antrenorul Cristi Pustai a trimis pe teren următorul unsprezece: Greab – M. Stancu, I. Neag, L. Cazan, G. Neagu – R. Zaharia, Băjenaru (cpt.), P. Iacob (52′ Tîrcoveanu ) , Al. Munteanu – I. Neacşa ( 57′ Figliomeni ), Gavra.

Până la finalul campionatului gaziștii mai au de disputat patru partide, două dintre acestea acasă cu UTA și Baia Mare și două în deplasare la Brașov și Mioveni. Etapa următoare, Gazul întâlnește formația din Arad într-un meci, probabil, decisiv în ceea ce privește lupta la promovare. Meciul se va desfășura sâmbătă cu începere de la ora 11:00 pe stadionul din Mediaș, urmând a fi transmis de Digisport.