Formația de Liga 1 Gaz Metan Mediaș a remizat ieri seară pe teren propriu, scor 1-1, cu o echipă aflată în luptă directă pentru evitarea retrogradării, FC Voluntari. O victorie însă i-ar fi urcat o poziție pe ”alb-negri”, peste Sepsi Sf. Gheorghe care întâlnește liderul CFR Cluj.

Medieșenii au avut o posesie mai bună și ocazii mai multe la poarta adversă, cu toate astea Voluntariul putea deschide scorul în minutul 47 când Greab a scăpat mingea care s-a dus în transversală. Gaz Metan a avut șansa ei în minutul 70 prin Milan Mitic care a trimis în bară cu capul din câțiva metri.

Oferta Echipament JomaOferte Joma

În minutul 73, elevii lui Pustai s-au descătușat și au deschis scorul prin Golubovic servit cu o pasă scurtă a lui Darius Olaru. Bucuria a fost de scurtă durată pentru că din minutul 75 Bălan a restabilit egalitatea. Gabriel Deac a trecut de fundașii adverși și a pasat perfect în interiorul careului de unde Bălan a înscris simplu.

După 19 etape, Gaz Metan acumulează 12 puncte și rămâne pe locul 13 în clasament, penultimul în Liga 1.

Gaz Metan Mediaș: Greab – Bușu, Constantin, Cristea, Romeo – Mitic, Neagu, Danci – Chamed, Olaru, Curtean. Rezerve: Pleșca, De Vriese, Popovici, Bic, Surugiu, Tîrcoveanu, Golubovici.

FC Voluntari: Balauru – Filipov, Balauru, M. Popescu, Acsinte – Novac, Răuță – Ivanovici, Marinescu, Olteanu – Bălan. Rezerve: Petrariu, Leasă, Achim, Căpățână, Deac, Cernat, Trandafirescu