În etapa intermediară de miercuri, primele două clasate în Liga a IV-a, Măgura Cisnădie și Păltiniș Rășinari, au realizat scorurile rundei, ambele învingându-și adversarii la 0. Avrigul a depășit Progresul în derby-ul rundei cu 2-0 iar Voința s-a impus la Șura Mică cu 3-1.

9 goluri a înscris Măgura în poarta medieșenilor de la Sparta, toate în prima repriză. Practic, în minutul 27, tabela indica deja 7-0, jucătorii liderului înscriind în medie la fiecare 5 minute. Mircea Risti s-a remarcat cu 4 goluri în acest meci. Rășinariul a înscris toate golurile în poarta Athleticului tot într-o repriză dar a doua.

La Poplaca, sfârșitul meciului a adus poftă de gol ambelor echipe. În minutele 89 și 90 s-a înscris practic la fiecare fază. Herciu și Popa au punctat pentru gazde în min. 90 iar Manole (min. 89) și Cîrstea (min. 90) au fost marcatorii Spicului.

Rezultate complete, etapa a IX-a:

16 octombrie, ora 16:00
Vulturul Poplaca – Spicul Șeica Mare 4-6
Au marcat: Țânț (min. 47), Herciu (min. 72, 90), Popa (min. 90)/ Stan (min. 13, 52), Stoica (min. 20), Vlaic (min. 38), Manole (min. 89), Cîrstea (min. 90)

Leii Șura Mică – Voința Sibiu 1-3
Au marcat pentru Voința: Dugulan x2, Pîntia

Păltiniș – Athletic Șura Mare 4-0

CS Agnita – Fraternitas Tălmaciu 1-1

Măgura – Sparta Mediaș 9-0
Au marcat: Risti (min. 7, 13, 14, 21), Bolta (min. 11, 27), Gligor (min. 16), Bărculeț (min. 34), Belciu (min. 37)