FC Avrig a încheiat al doilea sezon consecutiv în Liga a III-a pe locul 8, exact la jumătatea clasamentului seriei a IV-a. ”Alb-albaștrii” au rezolvat de mult grijile retrogradării, obiectivul echipe în acest sezon, și au jucat fără presiune ultimele jocuri.

Partida din ultima etapă de la Dumbrăvița nu mai conta nici măcar pentru locul în clasament pe care Avrigul nu putea nici să-l piardă nici să-l depășească. Pe terenul echipei ce a încheiat pe 3, la 4 puncte în spatele promovatei CSM Reșița, FC Avrig a pierdut cu 5-0 deși la pauză gazdele aveau avantaj minim, 1-0, după golul marcat de Voinea în minutul 20.  Același Voinea (min. 70), Florin Nanu (50, 80) și Răzvan Rus (65) au fost ceilalți marcatori ai gazdelor în meciul etapei a XXX-a.

FC Avrig rămâne așadar în Liga a III-a pentru cel puțin încă un sezon, situația în care nu se află celelalte două reprezentante ale județului în eșalonul terț, Hermannstadt II și Gaz Metan Mediaș II, ambele retrogradând.