Echipa pregătită de Dan Fleșeriu a pierdut aseară la Cluj derby-ul cu Universitatea, scor 71-81. Clujul a dominat categoric partida și s-a impus în 3 din cele 4 sferturi, 22-16, 21-16, 20-19. Sibiul l-a câștigat pe ultimul 20-18.

În fața a 2650 de spectatori dintre care 300 de sibieni, CSU a condus doar în debut, 6-2 în min. 02:17. Gazdele s-au aflat pentru prima dată la conducere în min. 04:31, 9-8 și nu au mai cedat-o până la final. Mai mult, echipa de sub Feleac a avut un avantaj maxim de 18 puncte în sfertul 2, 38-20.

Monyea Pratt a fost MVP-ul echipei sibiene cu 22 de puncte urmat de Jordan Williams și Laser cu câte 10 puncte fiecare. Paliciuc (9), Cooper (9), Kinnard II (8), Dragoste (2) și Davis (1) au fost ceilalți marcatori ai lui CSU.

În urma înfrângerii, CSU Sibiu își păstrează poziția de lider dar este egalată în vârf de U. Cluj. Steaua și Oradea sunt următoarele echipe în clasament, ambele la 3 victorii diferență de trupa ”galben-albastră”.

credit foto: Dragoș Dumitru – facebook – CSU Sibiu