CSU Sibiu s-a impus în urmă cu puține momente la o diferență de 15 puncte în fața Craiovei în manșa tur a sferturilor Cupei României la baschet masculin. Sibienii au dominat tot meciul și doar diferența de puncte în favoarea vulturilor a fost singura necunoscută a serii.

Partida a debutat echilibrat, cu oltenii la timonă dar doar în primele 5 minute. Gazdele au preluat inițiativa și s-au impus cu 26-14. Asediul sibienilor a continuat și în sfertul următor și la pauză avantajul echipei gazdă era zdrobitor, 49-33. Craiova și-a revendicat sfertul 3, 23-17, dar elevii lui Fleșeriu au risipit orice fărâmă de emoție în sfertul 4, câștigat lejer, 23-18. Victorie pentru CSU la 15 puncte care ar trebui să asigure o calificare liniștită în Bănie.

Au marcat pentru CSU: Falker 22p, Hardy 17, Tamulis 14, Philmore 11, Tohatan 9, Dragoste 6, Cooper 6, Pratt 4p.