CSU Sibiu a învins în urmă cu puține momente campioana U. Cluj-Napoca, scor 93-90, și a egalat scorul general, 1-1. Meciul decisiv se va juca sub Feleac sâmbătă.

Finalul a fost incredibil. Deși ”galben-albaștrii” au avut avantaje de 6-7 puncte în ultimul minut, le-au pierdut în ultimele secunde iar Clujul s-a apropiat la -2. Precizia la ”libere” a jucătorilor sibieni a făcut diferența și CSU s-a impus cu 93-90 (17-17, 24-25, 22-19, 30-29).

Oferta Echipament JomaOferte Joma

Ultimul sfert a fost cel mai spectaculos al jocului, atât a evoluției scorului cât și a punctelor marcate, 59. Pornit de la 63-61 sfertul 4 a fost controlat în mare măsură de gazde care s-au distanțat pentru prima dată pe tabelă cu 07:16 min. rămase din joc după aruncarea de 3p a lui Kinnard II, 69-63. S-a menținut apoi constant o diferență de 6-7 puncte pentru trupa lui Fleșeriu pentru ca înainte de încheierea meciului cu 1 minut și 11 secunde, sibienii să aibă 9 puncte avans, 86-77. La 00:40 ”alb-negrii” s-au apropiat la 3 puncte, 88-85 dar Sibiul a revenit la avans de 5 puncte când mai erau 23 de secunde, 90-85. După 5 secunde, Clujul s-a apropiat la doar 2 puncte, 90-88 și finalul se juca pe muchie de cuțit. Sibiul a transformat 3 din cele 4 libere de care a beneficiat pe final, suficiente pentru victorie, și confruntarea va merge în decisiv în Polivalenta din Cluj.

Marcatori CSU: Pratt 28p, Kinnard II 17p, Williams 13p, Laser 10p, Davis 9p, Cooper 8p, Dragoste 8p.

Marcatori U. Cluj: Watson 26p, Rasic 20p, Baro 11p, Zeigler III 8p, Lapornik 7p, Kuti 5p, Torok 5p, Calnicenco 2p, Mureșan 2p, Sakic 2p, Drungilas 2p.

Iubitorii baschetului pot urmări în continuare, de la ora 20:00, meciul 2 al Finalei mari dintre CSM Oradea și Steaua.