CSU Sibiu a reușit o nouă victorie pe teren propriu și a treia în campionatul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 90-78 în fața Timișoarei câștigând toate cele patru sferturi: 22-21, 22-21, 19-17, 27-19.

Oaspeții au început mai bine și au condus cu 4-0 după 1 minut dar Tamulis (3p) și Pratt (2p) au adus Sibiul în avantaj, 5-4, după minutul 2. Repriza a continuat de la egal la egal, fără desprinderi de scor și s-a încheiat pe măsură, 22-21, ultimele puncte ale sfertului aparținând fostului jucător al CSU, Octavian Popa Calotă.

Sfertul 2 a început cu punctele lui Falker, 24-21, Calotă a răspuns, 24-23, iar Philmore a refăcut diferența de 3 puncte, 26-23. A fost din nou un sfert extrem de echilibrat, cu CSU la conducere, dar la diferențe de doar 2-3 puncte. Falker a înscris ultimele puncte ale sfertului doi stabilind scorul pauzei mari, 44-42.

A urmat un sfert trei la fel de echilibrat în care formația vizitatoare a condus, 53-56, 55-58, dar baschetbaliștii sibieni au întors rezultatul până la finalul celor 30 de minute, 63-59. Semnalul desprinderii a fost dat imediat după startul sfertului 4, Hardy și Dragoste au dus scorul la 69-61 prin două aruncări de trei puncte. Ultima replică a bănățenilor a venit în minutul 32 când aceștia s-au apropiat la 2 puncte, 69-67. Tamulis și Dragoste au răspuns din nou prin aruncări de 3 puncte, 75-67 iar diferența a continuat apoi să se mărească: 80-70, 83-71, 86-72, 90-76 pentru ca scorul final să rămână la 90-78.

Philmore a fost cel mai bun marcator al sibienilor cu 16 puncte urmat de Tamulis, 14p, Pratt, 12p, Tohatan și Hardy, câte 11p, Falker, 10p și Dragoste și Cooper, câte 8p.