CSU Sibiu mai are nevoie de o singură victorie în fața Craiovei pe care a învins-o din luni seara în sala Transilvania, pentru a se califica în finala Ligii Naționale de Baschet. Sibienii au dominat de această dată categoric partida din primul până în ultimul minut și s-au impus cu 88-59.

CSU a câștigat fiecare sfert al meciului, 20-8, 21-16, 28-17, 19-18, iar diferența pe tabelă a fost pe tot parcursul meciului liniștitoare. CSU a avut 11-0 după 5 minute și 14-2 în minutul 7. Oltenii au reușit să marcheze peste 10 puncte abia după 12 minute, 22-10, dar pe teren a fost în continuare o singură echipă: 31-12, 38-19. Ultimele două sferturi au mărit avansul de la minut la minut: 77-48, 81-51, 86-55 pentru ca meciul să se încheie la o diferență de 29 de puncte în favoarea ”galben-albaștrilor”.

Tamulis a fost din nou cel mai bun marcator al Sibiului cu 18 puncte. Phillmore 14p, Hardy 13p, Falker 12p, Dragoste 10p, Pratt 9p, Cooper 6p, Tohătan 3p, Gavriloaia 3p.