DSC_0189Sâmbătă seara, CSU Sibiu a revenit în faţa propriilor suporteri, care au umplut din nou sala Transilvania, cu o victorie obţinută cu foarte multă muncă la capătul unui meci echilibrat. “Galben-albaştrii” s-au impus cu 74-71 (12-14, 17-15, 16-17, 29-25).

Meciul a început excelent pentru oaspeţi care au luat iniţiativa cu 6-0. Sibiul a reintrat rapid în joc dar primul sfert s-a încheiat tot în favoarea Piteştiului, scor 14-12.

În sfertul doi, echipa pregătită de Dan Fleşeriu a recuperat diferenţa de pe tabelă, iar la pauză tabela indica egalitate, 29-29. Sfertul trei i-a găsit din nou în avantaj pe “violeţi” dar arbitrii nu au validat reuşita superbă de 3 puncte a lui Hardy când americanul a aruncat de la mijlocul terenului în ultima secundă.

În sfertul patru s-a produs revenirea Sibiului care părea să îşi asigure un final liniştit şi o victorie sigură. Cu 1.14 min. CSU conducea cu 11 puncte, 69-58. Ratările sibienilor de la “libere” şi coşurile de 3 puncte ale lui Stamenkovic şi Pustozyonov au creat un ultim minut de foc pe parchetul sălii care a ţinut ambele tribune în picioare până în ultima secundă.

DSC_0149Moment amuzant cu mascota echipei

În sfertul 3 al jocului mascota echipei CSU Sibiu a fost protagonista unui moment amuzant. Arbitrii au dictat două “libere” pentru Piteşti în urma unui contact sub panoul sibian dar mingea s-a rostogolit pe parchet în direcţia opusă ajungând sub celălalt panou unde se afla mascota lui CSU. Aceasta a luat mingea în braţe, l-a aşteptat pe baschetbalistul piteştean care fugise până atunci după minge, dar în momentul în care ar fi trebuit să-i înmâneze mingea, mascota a aruncat-o pe lângă el în partea celaltă a terenului. Publicul s-a amuzat teribil aplaudând gestul amuzant al mascotei.

DSC_0001Dan Fleşeriu: “Piteştiul a venit aici să dea totul dar a căzut pe final”

”Un meci mai greu decât ne-am așteptat, cu o echipă care a părut că a venit să <<moară>> aici, la Sibiu, o echipă care a dat totul. Pe final au părut că au căzut fizic puțin, pentru că au jucat extraordinar în primele trei sfertului. A fost un meci în care băieții meu au crezut că va fi mai ușor, datorită victoriei din tur cu Piteștiul, și probabil de aceea au început așa greu. E o victorie extrem de importantă, care ne menține cu șanse la locurile 1-6. Felicit echipa din Pitești și antrenorul ei, fac o treabă extraordinară și, așa cum am mai spus, este o echipă care merită să intre în PlayOff”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul principal al CSU Atlassib Sibiu.

DSC_0027Andjelko Mandic: “Sibienii au fost mai buni”

”Felicitări echipei din Sibiu, au fost mai buni. Trebuie să recunosc că meritau să câștige pentru că au fost mai buni. Cred că au și fost puțin mai concentrați și mai norocoși, decât noi. În prima parte a meciului am făcut multe greșeli. Prima repriză a fost strânsă, s-a terminat 29 egal, deși puteam conduce cu 4-5 puncte. (…) Nu pot spune că noi nu am avut o abordare bună sau atitudine, dar trebuie să ne concentrăm mai mult”, a spus Andjelko Mandic, antrenorul BCM U Pitești.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Hardy 16p, Lalovic 14p, Gilbert 12p, Calotă 10p, Paul 9p, Harrison7p, Mijajlovic 3p și Cioacătă 3p. De la oaspeţi s-a remarcat Alexander Mladenovic, totodată principalul marcator al meciului, cu 17 puncte.

Deplasare grea la Tg. Jiu

CSU Sibiu se va deplasa în următoarea etapă în oraşul lui Bâncuşi pentru întâlnirea cu ocupanta locului 5, Energia Tg. Jiu. Chiar dacă în tur echipa noastră s-a impus la 18 puncte diferenţă, 98-80, jocul nu se anunţă deloc uşor pentru elevii lui Dan Fleşeriu. Întâlnirea care contează pentru etapa a XVII-a se va disputa sâmbătă, 23 ianuarie, ora 17.30 şi va fi transmis în direct pe Digisport.