DSC_0644Derby-ul etapei a VIII-a a Ligii Naţionale de Baschet Masculin dintre CSU Sibiu şi SCM U. Craiova a fost câştigat de “galben-albaştri” care s-au instalat pe poziţia a II-a în clasament, la egalitate de puncte cu Dinamo Bucureşti. Sibienii s-au impus în 3 din cele 4 sferturi ale jocului.

Atmosfera incendiară de ieri din Sala Transilvania i-a împins de la spate pe elevii lui Dan Fleşeriu. Conduşi de oaspeţi după primul sfert, 19-26, sibienii au revenit la conducerea jocului şi n-au mai cedat până la final. CSU s-a impus cu 23-16, 20-14 şi 23-22 în celelalte trei sferturi, realizând unul dintre cele mai bune jocuri din acest sezon.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Hardy 20p, Calotă 14p, Gilbert 14p, Mijajlovic 14p, Harrison 9p, Păun 8p și Paul 6p.

La oaspeţi, punctele au fost marcate de: Micic 15p, Johnson 14p, Durasovic 10p, Grubor 9p, Bozovic 8p, Burlacu 8p, Popescu 7p, Covington 7p.

Victoria de sâmbătă este a patra consecutivă în campionat şi îi menţine pe “galben-albaştri” pe locul doi în clasament. Oradea, U. Cluj şi Steaua au unul, respectiv, două meciuri mai puţin disputate, astfel că în cazul unor victorii în meciurile restante toate cele trei formaţii pot depăşi clubul sibian.

untitledjksursă clasament: csufans.ro

Urmează Mediaşul

Pentru CSU Sibiu urmează derby-ul de tradiţie cu Gaz Metan Mediaş, echipă care în acest sezon nu se regăseşte. “Lupii negri” au doar o victorie însă asta nu îl linişteşte pe Dan Fleşeriu: “Urmează meciul cu Mediaşul, e singurul la care ne concentrăm. Chiar dacă nu are decât o singur victorie Mediaşul va fi o echipă extrem de arţăgoasă şi periculoasă. Cu fiecare meci pe care îl pierd, din punct de vedere statistic, au tot mai mici şanse să piardă următorul meci aşa că ne va fi foarte greu acolo. Sper să-i remontez pe băieţi, să nu se culce pe-o ureche pentru că, după cum am zis, aceste victorii nu ne aduc nimic decât, poate, respectul adversarilor”.

Meciul se va disputa sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.00, în sala Sporturilor din Mediaş.