9CSU Sibiu a obținut în această seară o victorie neașteptată în sala Polivalentă din Cluj Napoca, în fața echipei de pe locul 3, Universitatea. În fața a 4100 de spectatori sibienii s-au impus cu 81-74 (19-23, 17-17, 24-11, 23-21).

CSU a câștigat derby-ul Ardealului chiar la Cluj după un nou sfert trei foarte bun (la fel ca în meciurile cu Steaua și Tg. Mureș), sfert care nu demult dădea mereu emoții suporterilor sibieni.

Sibienii au început bine partida și s-au aflat la conducere timp de 6 minute, tabela arătând la un moemnt dat 9-17. Clujenii au preluat pentru prima dată conducerea după 6 min. și 25 de sec. 18-17 prin prin Kalnichenko, și nu au mai cedat întâietatea până la finalul primul sfert. U a avut în acest timp un run de 14-0.

Sfertul doi a fost cel mai echilibrat, niciuna din echipe nereușind să se desprindă, și s-a încheiat la egalitate 17-17.

A urmat un sfert 3 de excepție în care ostilitățile din sfertul doi s-au inversat. CSU a avut un run incredbil între minutele 23:41 și 29:29, 19-0. Practic tabela a rămas nemișcată în dreptul lui U de la scorul 48-41 la 48-60.

Clujenii au fost la un pas de a reveni în ultimul sfert, pe finalul meciului. Cu 3 minute înainte de ultimul fluier, scorul devenise amenințător pentru trupa lui Dan Fleșeriu, cu avantaj de doar un punct, 71-70 și 73-72. Totuși, ”galben-albaștrii” n-au cedat niciun moment conducerea pe tabelă și și-au asigurat un final liniștit prin reușitele lui Gilbert (3 puncte), Popa Calotă (2 ”libere” trasnformate) și Paul (2 puncte din acțiune și 1 ”liberă”).

Marcatori CSU: Hardy 21p, Gilbert 14p, Calotă 11p, Paul 10p, Harrison 9p, Lalovic 8p, Tincu 6p, Cioacătă 2p.

Urmează Craiova

În urma acestei victorii CSU Sibiu a egalat echipa de pe locul 5 BC Mureș și s-a apropiat la 2 puncte de locul 4, SCM U Craiova, echipă pe care o va întâlni chiar în jocul următor, duminică, 3 aprilie, de la ora 19.45, în sala Transilvania din Sibiu.

sursă foto: facebook – CSU Sibiu