6CSU Sibiu a pierdut în această seară primul meci oficial din 2016, scor 86-77 (20-22, 21-16, 18-16, 27-23), în faţa echipei cu cele mai puţine înfrângeri din acest sezon, trei la număr, Steaua CSM Bucureşti. Meciul disputat în sala Regimentului de Gardă “Mihai Viteazul” din Capitală a contat pentru o restanţă din etapa a XIII-a.

Sibienii au început foarte bine meciul conducând la un moment dat cu 16 puncte, scor 10-16, terminând primul sfert în avantaj de un coş, 20-22. Steaua a revenit treptat în joc şi nu a mai cedat conducerea pe tabelă până la final, cea mai mare diferenţă de scor înregistrându-se în sfertul patru, 14 puncte, 68-54. Tot în sfertul patru, CSU a avut şansa revenirii când mai erau mai puţin de 3 minute din timpul total. Igor Mijajlovic a marcat de 3 puncte iar scorul pe tabelă a devenit 77-74 în favoarea gazdelor. În cele trei minute rămase, Sibiul a mai marcat însă doar 3 puncte în timp ce steliştii au bifat nouă.

Pentru Steaua au marcat: Malesevic 22p, Paul 13p, Bill Amis 13p, Nicoară 10p, Marinovic 10p, Galdikas 8p, Paul Graham 6p şi Ch. Williams 4p.

Pentru CSU au marcat: Hardy 21p, Mijajlovic, 16p, Harrison 16p, Lalovic 15p, Popa Calotă 8p, Gilbert 5p şi Mathias Paul 4p.

7Suporterii sibieni prezenţi la Bucureşti

Echipa sibiană a fost încurajată din tribune de aproximativ 20 de suporteri care au făcut deplasarea la Bucureşti în această seară. Galeria lui CSU a cântat pe tot parcursul meciului dominând fondul sonor al sălii în care s-au mai aflat aproximativ 200 de bucureşteni.

Urmează Piteştiul în sala Transilvania

Următorul meci al “galben-albaştrilor” va fi pe teren propriu, sâmbătă, 16 ianuarie, ora 18:00, în compania echipei de pe locul 9, BCM U Piteşti. În tur, trupa lui Dan Fleşeriu s-a impus cu 80-76. Intrarea generală la acest meci va fi 10 lei.

sursă foto: facebook – CSU Sibiu