DSC_0863În al doilea meci de la turneul semifinal găzduit în acest week-end de sala de sport din Şura Mică, CSU Sibiu U14 s-a impus categoric şi în cea de-a doua partidă disputată ieri, 92-42 în faţa echipei CSŞ nr. 4 Bucureşti. În prima partidă din turneu sibieni au învins Piteştiul scor 93-39.

“Galben-albaştrii” au avut un prim sfert excelent în care nu le-au dat posibilitatea adversarilor să înscrie de prea multe ori. Scorul a fost categoric în favoarea lui CSU, 26-7. După sfertul doi, sibienii mai adăugă 9 puncte în plus diferenţei de pe tabelă şi la pauză tabela indica 51-21.

Sfertul trei este singurul uşor mai strâns, câştigat tot de gazde, 18-12, dar în ultimele 10 minute oaspeţii mai punctează doar de 9 ori în timp ce Sibiul mai adaugă 23 de puncte.

CSU Sibiu: Talpoş, Iakaboş, Oltean, Gavrilă, Ilie, Cristescu, Popescu, Vulcu, Cerbu, Axinte, Mureşan, Oprişiu. Antrenor: Alexandru Rubint

CSŞ nr. 4 Bucureşti: Popescu, Dumitru, Caragea, Ghiocuţel, Lică, Suciu, Stoica, Toma, Măruntu, Stoian, Rusa, Rotariu. Antrenor: Vlastimir Vukadinovic.

Marcatorii echipei sibiene: Cerbu 28p, Oltean 19p, Axinte 15p, Vulcu 15p, Oprişiu 4p, Cristescu 3p, Iakabos 2p, Ilie 2p, Popescu 2p, Gavrila 2p.