CSU Sibiu a pierdut ultimul meci din grupele Fiba Europe Cup pe terenul turcilor de la Bahcesehir, scor 80-71. Echipa lui Fleșeriu nu mai avea șanse la calificare și a încheiat grupa cu o singură victorie.

Cele două echipe s-au aflat la egalitate după primul sfert, 24-24, dar gazdele au intrat la vestiare cu avantaj de 9 puncte, 48-39. Diferența de pe tabelă s-a menținut aproximativ în același ritm și în sfertul 3, încheiat 60-53, și în sfertul 4, iar la final Bahcesehir și-a adjudecat victoria prin care a câștigat grupa. Spre deosebire de CSU Sibiu, cealaltă echipă românească din grupa sibienilor, CSM Oradea, s-a calificat mai departe.

Ultimele două minute ale meciului:

Declarații la finalul meciului:

Fanii alături de echipă și în Turcia

Sibienii n-au fost lipsiți de aportul fanilor la niciun joc din acest sezon al Fiba Cup. În Turcia, 6 fani pătimași au străbătut mii de km până la Istanbul pentru a le fi alături elevilor lui Fleșeriu (foto jos).

Miercuri, 4 decembrie, CSU Sibiu primește vizita echipei SCM U Craiova într-o nouă partidă din cadrul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Jocul începe la ora 19:00, în sala Transilvania din Sibiu.