După ce în primul joc ”galben-albaștrii” le-au dat emoții fanilor, sâmbătă lucrurile au stat diferit. CSU a învins Dinamo cu 91-82 și conduce cu 2-0 la general. Se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Sibienii s-au impus în trei din cele patru sferturi cu 28-19, 20-18 și 19-18. Baschetbaliștii lui CSU s-au instalat la conducere încă din debut, 5-0, și au continuat în aceeași notă: 15-8, 17-10 și au ajuns să conducă cu 15 puncte avans în sfertul trei după un run de 11 puncte, 34-19. Diferența a continuat să se mărească chiar și la 17 puncte, 41-24.

Singurele semnale ale oaspeților au fost spre -10 puncte, 47-37, dar ”galben-albaștrii” au refăcut avantajul liniștitor pe care l-au păstrat și în sfertul 3: 55-39, 64-47, 66-50. În ultimul sfert, Dinamo a încercat revenirea și s-a apropiat la 7 puncte în urma Sibiului dar trupa lui Fleșeriu nu le-a dat nicio șansă ”câinilor” în ultimul minut gestionat excelent.

Hardy a fost cel mai bun marcator al sibienilor cu 19 puncte (4 recuperări, 4 pase decisive), urmat de Falker 17p, Philmore 15p, Cooper 11p, Tamulis 9p, Pratt 9p, Dragoste 8p, Gheorghe 2p, Tohatan 1p.

Faza meciului II cu Dinamo:

CSU mai are nevoie de o singură victorie în confruntarea cu Dinamo pentru a accede în faza semifinalelor.