CSU Sibiu s-a impus în această seară în fața lui Universității chiar în Cluj Arena în fața a peste 5000 de spectatori. 89-88 a fost scorul final în favoarea trupei lui Fleșeriu care își securizează poziția de lider.

Două puncte despart acum cele două echipe în clasament după victoria sibienilor de la Cluj. CSU a câștigat doar o repriză din cele 4 dar diferența a fost imensă, 27-11. Clujul s-a impus în două, 28-22 și 27-18, iar ultimul sfert s-a încheiat egal, 22-22.

Echilibrul a caracterizat primul sfert în care U. Cluj a avut un ușor avantaj fructificat pe final când diferența s-a mărit la 6 puncte. Sibiul a revenit în avantaj în minutul 13 și nu l-a mai cedat până la final. Mai mult, ”galben-albaștrii” au dominat jocul în sfertul doi și prima parte a sfertului trei menținând o diferență constanță de 10 puncte în fața gazdelor.

Finalul a fost de foc, scorul redevenind egal în minutul 37, 81-81. Sibienii au gestionat mai bine jocul și s-au impus la limită, 89-88.