În etapa a II-a din grupa a II-a A a fazei semifinale la baschet feminin U18, CSȘ Sibiu și respectat statutul de favorită a locului 3 și a învins formația covăsneană CSȘ Sf. Gheorghe, scor 61-50 (33-20), duminică, în sala de lângă Teatru.

Meciul n-a fost deloc ușor pentru sibience care s-au văzut conduse după primul sfert cu 15-11. CSȘ Sibiu a avut însă un sfert doi senzațional cu 22 de puncte marcate și doar 5 primite (!!!). După pauză, diferența de 10 puncte s-a menținut și Sibiul i-a fața covăsnencelor și trece cu un punct pentru aceasta.

Faza semifinală se încheie CSȘ Sibiu cu două meciuri de foc, ambele în deplasare. Sibiencele vor întâlni Clujul, singura echipă neînvinsă și Oradea, locul 5, dar bihorencele au învins surprinzător viceliderului Olimpia București, trupă ce avea doar o înfrângere în fața clujencelor.

După cele două meciuri urmează un nou turneu în care se va juca tur-retur în sistem fiecare cu fiecare.