Locul 2 la finalul sezonului regulat, CSU Sibiu nu a reușit să ia nicio medalie în faza play-off-ului. Sibienii au cedat astăzi în meciul 3 al disputei cu U. Cluj, scor 91-77 (21-28, 34-18, 15-16, 21-15) , și cu ”generalul” de 2-1, ”alb-negrii” își adjudecă medaliile de bronz.

CSU a început mai bine meciul și s-a distanțat pentru prima dată pe tabelă după 4 minute, 18-12, și a câștigat primul sfert cu 28-21. În sfertul 2, sibienii au continuat să fie la conducere până în minutul 14 când gazdele au egalat la 33 și 36. Clujenii au fost mai în formă pe finalul sfertului și au intrat la vestiare în avantaj, 55-46. Universitatea n-a mai cedat întâietatea pe tabelă până la final și s-a impus clar, la o diferență de 14 puncte.

Declarații Dan Fleșeriu după meci:

Suporterii alături

Ca de obicei, suporterii au fost alături de echipă în număr foarte mare. Aproape 100 de fani ai ”galben-albaștrilor” au dominat fondul sonor al sălii, au cântat imnul și au sărit împreună cu jucătorii la final în ritmul cântecului ”Acolo este țara mea”.