CSU Sibiu s-a impus aseară în sala Transilvania, scor 86-73, în fața celor de la SCM U Craiova în primul meci din “sferturile” play-off-ului. Cele două echipe se întâlnesc în meciul doi vineri, de la ora 19.00, tot la Sibiu.

În fața a 1600 de spectatori, sibienii au început bine partida, 5-1 in min. 1.30, dar a cedat întâietatea pe tabelă pentru o bună parte a primului sfert, 5-10, 7-15, 11-17. Elevii lui Fleșeriu au revenit în final și au încheiat primul “10” în avantaj, 25-24. Brat la braț au mers cele două echipe și în sfertul II, la finalul căruia Sibiul a intrat la vestiare în avantaj de 4 puncte, 47-43.

Oferta Echipament JomaOferte Joma

După pauză, tot gazdele au fost mai eficiente și au câștigat ambele sferturi cu 20-16 și 19-14. Prin victoria obținută ieri Sibiul are 1-0 la general în disputa cu oltenii ce se desfășoară după sistemul cel mai bun din 5 meciuri. În cazul unui meci decisiv acesta va avea loc la Sibiu datorită clasării mai bune a “galben-albaștrilor”.

Marcatori CSU: Laser 23p, Pratt 16p, Davis 11p, Kinnard II 10p, Paliciuc 8p, Dragoste, Williams, Cooper câte 6p.

Sursă foto: facebook – CSU Sibiu, copyright Dragoș Dumitru