A noua ediție a Cupei Cibinium la gimnastică a reunit la Sibiu peste 80 de copii și juniori într-o competiție prevăzută în calendarul FRG și menită să preceadă Campionatul Național al cluburilor sportive de la Buzău, între 19 și 22 aprilie.

Au participat sportivi de la 9 cluburi sportive școlare din țară: CSȘ Lugoj, CSȘ Reșița, CSA Steaua București, CSȘ Dinamo Bucucurești, CSȘ Buzău, CSȘ Gloria Arad, CSȘ Brașovia Brasov, LPS Bistrița și CSȘ Sibiu. Echipa sibiană a obținut rezultate bune la nivelul I pe care l-a câștigat și la nivelul II unde s-a clasat pe treapta secundă.

Cristina Bobeș, antrenor CSȘ Sibiu: ”Obiectivul principal pe care l-am avut pentru acest concurs a fost verificarea nivelului de pregătire al gimnaștilor în vederea participării la campionatele naționale. La nivel de juniori 1, nivelul este unul mulțumitor cu rezultate bune și foarte bune.. În ceea ce privește nivelul 2 și 3 mai avem unele dificultăți în pregătire pe care sperăm să le rezolvăm cu bine”